Monday, April 14, 2014

XVII FESTIWAL NAUKI I SZTUKI W POZNANIU [2014-04-09]

Book Lovers Among Students prepared two hour-long lectures for the 17th Festival of Art and Science. Here are the abstracts of the talks:

HISTORYJKI OBRAZKOWE? HISTORIA, PRZESZŁOŚĆI WSPOMNIENIA W AMERYKAŃSKIEJ POWIEŚCI GRAFICZNEJ 
mgr Małgorzata Olsza, mgr Zuzanna Ludwa-Śmigielska
„Choć powieść graficzna cały czas jeszcze musi zmagać się z niepochlebnymi komentarzami krytyków, obecnie nikt nie ma już wątpliwości, co do ogromnej siły oddziaływania tego medium i jego rosnącej popularności. Powieść graficzna, bliska krewna komiksu, to jednak nie tylko zabawne obrazki ułożone w równych rzędach, a gatunek podejmujący wyzwania zarówno współczesności, jak i przeszłości. Nasza multimedialna prezentacja pragnie w przystępny sposób omówić formy rozliczania się z historią w amerykańskich powieściach graficznych. Druga wojna światowa, zamach z 11 września 2001 roku czy konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie – wszystkie te tematy są obrazowane w amerykańskich powieściach graficznych ostatnich 30 lat, równocześnie ukazując osobisty wymiar tych tragedii dla poszczególnych bohaterów. Historia miesza się ze wspomnieniami, tak, jak słowa z obrazami. Historyjki obrazkowe? Tylko i aż.”
by Małgorzata Olsza

SZALEŃCY, DZIWACY, SAMOTNICY: TWÓRCY LITERATURY AMERYKAŃSKIEJ 
Marta Makoś, Ewa Olszewska, Michał Kasperowicz
„Szaleńcy, dziwacy, samotnicy… Tak przedstawieni są Edgar Allan Poe, Sylvia Plath i Philip K. Dick w tytule naszej prezentacji. Czy byli szaleni? Być może. Każdy z nas ma w sobie odrobinę szaleństwa. Czy byli dziwakami? Zapewne tacy się wydawali. Byli inni, oryginalni, jedyni w rodzaju. Dlatego wydawali i wydają się dziwakami. Czy byli samotni? Niewątpliwie. Myśleli nieszablonowo, ich życie nie opierało się na schemacie praca-dom-rodzina-znajomi. Nie wpasowywali się w rzeczywistość, która ich otaczała, dlatego musieli samotnie przez nią kroczyć. Ralph Waldo Emerson w eseju Self-reliance napisał: „to be great is to be misunderstood” – bycie wielkim, to bycie niezrozumianym. Słowa te niezwykle precyzyjnie oddają naturę egzystencji bohaterów dzisiejszego spotkania. Należy pamiętać, że to tylko nieliczni spośród wielu niezwykłych twórców amerykańskich. Choć ich życia były pełne przeciwności losu, tragicznych komplikacji i zdarzeń, pozostali oni do końca sobą. Mamy nadzieję, że historie tych ludzi zainspirują Państwa do zgłębiania tajemnic literatury amerykańskiej i jej twórców. Ich twórczość  jest  jednym ze sposobów zrozumienia tych ludzi. Ich żądz, pasji i obaw. Mit szaleństwa, dziwactwa, upadki, artystyczne oraz społeczne osamotnienie, stanowią także o ich wyjątkowości i niepowtarzalności.”
By Michał Kasperowicz